Vi har kort vei til Lillehammer, Skei, Gausdal Vestfjell og gangavstand til mange av bygdas tilbud som biblioteket og Linflåa idrettsplass.
Barnehagen har et stort og variert uteområde, og vi benytter oss mye av nærmiljøet både sommer og vinter. På vinteren har vi oppkjørte løyper på jordet like ved barnehagen.
Åpningstid
Vi har åpent mandag til fredag fra kl. 07.00. – 16.30. Barnet kan være i barnehagen maks 9 timer hver dag.
Hvor er vi?
Ny i barnehagen august 2025?
Dere vil i løpet av mai motta en invitasjon til besøksdag og mer informasjon om barnehagestart i august. Vi bruker ca. fem dager under selve oppstarten for å bli godt kjent med hverandre, og for å gjøre barnet så trygg som mulig på sin nye hverdag. Det er korte dager, og bare noen timer til å begynne med.
Avdelinger
Fjerdum barnehage er barnehage med til sammen 73 barn fordelt på fem avdelinger, etter aldersgrupper. Et godt og tett samarbeid mellom avdelingene sørger for at barna i barnehagen kjenner de ansatte og finner seg godt til rette.
Avdelingene er:
- Askeladden
- Tommeliten
- Veslefrikk
- Reveenka
- Kvitebjørn
Årsplan og progresjon
Års- og progresjonsplanen til barnehagen viser hvordan vi jobber for å oppfylle kravene i den nasjonale rammeplanen for barnehagens innhold og oppgaver. I tillegg til dette har barnehagene i Gausdal kommune laget egne retningslinjer for mat og måltider, som er i tråd med nasjonale kostholdsråd og kommunens satsningsområder.
Vi er opptatt av et trygt og inkluderende leke- og læringsmiljø. Gjennom kommunens egne satsningsområder Gausdalsmodellen og Ung styrke, får barna helhetlige tilnærminger til fysisk og psykososial utvikling. Vi er opptatt av faglig utvikling og deltar vi i et prosjekt med Høgskolen Innlandet, som veileder og bistår våre ansatte i å fremme gode språk- og lekemiljøer i barnehagen.
Du finner årsplan her. (PDF, 2 MB)
Du finner progresjonsplan her. (PDF, 158 kB)
Du finner retningslinjer for mat og kosthold her (PDF, 309 kB)
Noe av det vi satser på
- Lek og trivsel
- Robusthet, bevegelse og ung styrke
- Kompetanse hos ansatte og tett oppfølging av barna
- Helhetlig innhold
- Språk
Planleggingsdager og ferie
I løpet av sommeren må alle barna ta ut 3 uker sammenhengende ferie, dette skal skje mellom 15. juni og 15. august. Barn som skal begynne på skolen eller slutter i barnehagen av andre grunner må ta ut feire før 1 august. Da starter vi opp nytt barnehageår og de nye ungene begynner.
Barnehagen har 8 planleggingsdager i løpet av barnehageåret.
De neste planleggingsdagene er
Planleggingsdagene for barnehageåret 2025-2026:
- 4 og 5. august
- 8. oktober
- 28. november
- 2. januar
- 26. februar
- 30. mars
- 22. juni
Sommeren 2025 er det sommerferie for alle de kommunale barnehagene i uke 28 og 29.
Under jul-, påske- og deler av sommerferien, er de kommunale barnehagene slått sammen. Det betyr at barn og ansatte samles i en av barnehagene og deler ansatt-ressurser.
Visma Min Barnehage for foresatte
Følg med på ditt barns hverdag i barnehagen med Visma Min Barnehage.
Visma Min Barnehage-appen er en tjeneste hvor du som foresatt enkelt kan kommunisere med oss i barnehagen, samt følge med på ditt barns hverdag i barnehagen.
Med Min Barnehage-appen kan du:
- Motta og sende meldinger fra / til barnehagen
- Registrere hvilke dager ditt barn ikke skal være i barnehagen, syk, fri.
- Motta dagbok som forteller om barnets små og store opplevelser i barnehagen, i form av tekst og
bildedeling - Gi eller avslå samtykker Min Barnehage-appen gjør informasjon lett tilgjengelig og dialogen mellom dere foreldre og oss i barnehagen blir enda enklere
Les mer og last ned app her
Kom gjerne innom oss for å bli kjent med barnehagen og oss som jobber her.
Trygt og godt skolemiljø
Alle elever har rett til et trygt og godt skolemiljø som fremmer helse, trivsel og læring. Gausdalsskolen har nulltoleranse mot krenkelser som mobbing, vold, diskriminering og trakassering.
Les våre retningslinjer for et trygt og godt barnehage- og skolemiljø (PDF, 347 kB)